MPEI Open 2012
Moscow
Russia
 
3x3x3 Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Final
6x6x6 Cube
Combined Final
7x7x7 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
First Round
Final
3x3x3 With Feet
Combined Final
Megaminx
Combined Final
Pyraminx
First Round
Final
Clock
Combined Final
Square-1
Combined Final
4x4x4 Blindfolded
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Aidar Akmaev
Aleksey Grishin
Aleksey Matveev
Aleksey Stolyarov
Aleksey Trifonov
Alex Nadaraya
Alexander Eryomin
Alexander Ivanov
Alexander Kapustin
Alexander Kukhtinov
Alexander Leybman
Alexander Shestopalov
Alexander Smolinov
Alexandr Alexeev
Alexei Tarasiuk
Alexey Adamov
Alexey Polyashov
Alisa Prodan
Anastasia Kim
Andrey Bankov
Andrey Chernykh
Andrey Ilyichev
Andrey Ivanov
Andrey Konovalov
Andrey Krasovskiy
Andrey Lisyutin
Andrey Rybakov
Andrey Zhukov
Anton Antipov
Anton Arkhangelskiy
Anton Bedrichenko
Anton Goryachikh
Anton Rostovikov
Arseniy Gordeev
Artem Samokhin
Artur Sabitov
Aygul Tlyavsina
Bogdana Pavlova
Christofor Khachatryan
Daniil Ivanov
Daniil Lee
Danil Forov
Daria Shulzhenko
Darya Galkina
Denis Tsukanov
Denis Uglov
Denys Haidaichuk
Digi Digiev
Dmitriy Safronov
Dmitry Aniskin
Dmitry Boltov
Dmitry Dergunov
Dmitry Dobrjakov
Dmitry Karyakin
Dmitry Kozlov
Dmitry Kryuzban
Dmitry Levakov
Dmitry Malushkin
Dmitry Proletarskiy
Dmitry Sudanov
Dmitry Yezhov
Dmitry Zvyagintsev
Eduard Ubasev
Egor Panin
Erik Shakirov
Evgeny Akivis
Evgeny Belkov
Evgeny Blinov
Evgeny Chak
Evgeny Golikov
Evgeny Kalashnikov
Evgeny Sharov
Fyodor Ivanov
Georgiy Marshalko
Georgy Vershinin
Georgy Zherebyatyev
Gleb Derevlev
Gleb Khrapov
Grigorii Iakovlev
Igor Bilchenko (Ігор Більченко)
Igor Cherepenin
Igor Zvarichuk
Ildar Salakhetdinov
Ilgiz Yakhin
Ilya Grishanov
Ilya Osin
Ilya Posevkin
Ilya Tereshko
Ilya Yatsenko
Ivan Lazarev
Ivan Makachev
Ivan Putilov
Ivan Tarasov
Ivan Torgashov
Ivan Vynnyk (Іван Винник)
Ivan Zabrodin
Kirill Kharitonov
Kirill Shalashov
Kirill Zvonilin
Klim Piliev
Kseniia Logvinova
Kyyarkhan Nikolaev
Lev Abramov
Lev Burnazov
Liliya Kamaltdinova
Liza Kokhan
Magomed Kurbanov
Maksim Vorobyev
Maria Belyaeva
Maria Plitina
Max Novicov
Maxim Chechnev
Maxim Sagaydak
Maxim Tsoy
Mihail Myshkin
Mikhail Akilyev
Mikhail Burkov
Mikhail Denisov
Mikhail Finkelstein
Mikhail Mukhin
Mikhail Rostovikov
Mikhail Sokolik
Milosh Velichich
Nikita Andreev
Nikita Malkin
Nikita Popelyshev
Nikita Veselov
Nikolay Evdokimov
Nikolay Lunkov
Nikolay Masson
Nikolay Shuvalov
Nurym Kudaibergen
Oksana Ruzaeva
Oksana Tyvodar
Oleg Andreyev
Oleg Gritsenko
Oleg Kafanov
Pavel Vershinin
Peter Zakharov
Philip Khursevich
Rasul Gamzabekov
Rodion Sekerin
Roman Gruzdev
Roman Markin
Roman Strakhov
Roman Svyatov
Roman Yalaletdinov
Ruslan Karpov
Semen Gridnev
Sergey Andreev
Sergey Klyakhandler
Sergey Popov
Sergey Rafaelov
Sergey Ryabko
Sergey Safonov
Sergey Shmakov
Sergey Volkov
Sergey Zhukov
Stanislav Starovoytov
Stepan Denezhkin
Tigran Orbelyan
Timur Frolov
Timur Talybov
Vadim Kalaskin
Valentin Galyetov
Valentin Samsonov
Valeria Shvetsova
Valeriy Sluchek
Vasily Stasyev
Victor Bogatov
Viktor Danilov
Viktor Finogenov
Viktor Karasyov
Viktor Stepanovich
Vitaly Kryazhev
Vladimir Kirillov
Vladimir Kostin
Vladislav Barsukov
Vladislav Bashkatov
Vladislav Bender
Vladislav Kuporenkov
Vladislav Prokhorov
Vladislav Shavelskiy
Vsevolod Gonchar
Yana Gribacheva
Yaroslav Mikhaylov
Yulia Sidorova
Yura Plitin
Yury Andreev
Yury Kebets
 
Schedule
 

Saturday - November 24th, 2012

08:30


REGISTRATION

08:45

3x3x3 Multi-Blind

 Final
10:15

5x5x5 Cube

 Combined First
Cutoff 2:00
11:35

2x2x2 Cube

 First Round
12:35

LUNCH

14:15
15:00

Square-1

 Combined Final
Cutoff 1:30
15:00

Clock

 Combined Final
Cutoff 1:00
16:00

3x3x3 One-Handed

 First Round
17:15

Megaminx

 Combined Final
cutoff 2:30
18:00

5x5x5 Cube

    Final
18:20

2x2x2 Cube

    Final
18:40

Pyraminx

    Final
19:00

3x3x3 One-Handed

 Final
19:30

6x6x6 Cube

 Combined Final
Cutoff 4:00
19:30

5x5x5 Blindfolded

 Final
21:15


DINNER

Sunday - November 25th, 2012

08:30


REGISTRATION

08:45

3x3x3 Fewest Moves

 Final
10:00

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 1:15
11:15

3x3x3 Cube

 First Round
12:35

LUNCH

14:15

7x7x7 Cube

 Combined Final
Cutoff 6:00
14:15

4x4x4 Blindfolded

 Final
15:15

4x4x4 Cube

    Final
15:40

3x3x3 With Feet

 Combined Final - Cutoff 3:00
16:20

3x3x3 Blindfolded

 First Round
17:20

3x3x3 Cube

 Second Round
18:00

3x3x3 Blindfolded

 Final
18:30

3x3x3 Cube

 Final
19:10

AWARDS

All times are MSK (GMT+4)