Ayase 2019
Adachi, Tokyo
Japan
 
3x3x3 Cube
First Round
Second Round
Semi Final
Final
2x2x2 Cube
First Round
Final
3x3x3 Blindfolded
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Final
 
Competitors
Ahsanul Insan Hamid
Akatsuki Kitamura (北村曉)
Akihiro Ishida (石田朗大)
Akihiro Iwata (岩田彬滉)
Akito Takei (武井章人)
Amey Gaba
Ari Kojima (小島有理)
Arifumi Fushimi (伏見有史)
Asato Irifune (入船朝斗)
Ayane Nomoto (野本彩音)
Daichi Hama (濵大智)
Daichi Shimizu (清水大地)
Daryl Aliben
Esther Kim (김에스더)
Fumiki Koseki (古関章記)
Fumiya Kimura (木村文哉)
Fumiya Matsui (松井郁也)
Han Wu (吳翰)
Haruka Kitamura (北村晴香)
Haruyuki Sato (佐藤遼往)
Hayato Nishitani (西谷隼)
Hibiki Ashitani (芦谷響)
Hideaki Tomoyori (友寄英哲)
Hideo Miyahara (宮原英雄)
Hiroki Kitaoka (北岡大樹)
Hiroshi Terauchi (寺内博)
Hiroshi Yamasaki (山崎寛)
Hirotaka Ito (伊藤大平)
Ibuki Mio (美尾伊吹)
Itthikorn Jittaveeroj (อิทธิกร จิตทวีโรจน์)
Jan Vácha
Kai Gorecki
Kazutaka Watanabe (渡部和孝)
Kazuya Takahashi (高橋和也)
Keijyu Iwane (岩根圭樹)
Kengo Yamawaki (山脇憲吾)
Kenji Mouri (毛利健二)
Kenta Maruya (丸谷健太)
Kiichi Ikeda (池田贵一)
Koji Furukawa (古川幸治)
Koki Mukai (向井皇喜)
Koki Takahashi (高橋光輝)
Kosei Takaoka (高岡洸成)
Lui Kasahara (笠原琉位)
Makoto Kawamura (川村誠)
Masaki Hiraguchi (平口昌樹)
Masashi Kurasawa (倉澤将司)
Masayuki Hirai (平井雅之)
Meitel Ohshiro (大城メーテル)
Miki Suzuki (鈴木未希)
Minami Ohashi (大橋美七海)
Nagomu Fujioka (藤岡和夢)
Naoto Hori (堀直人)
Naoya Murayama (村山直也)
Natsuki Shikibu (式部夏樹)
Neona Noguchi (野口音緒奈)
Nobutomo Takahashi (高橋信智)
Raphaël Pihet
Ryo Kawahara (川原凌)
Ryogo Takeda (竹田凌悟)
Ryohei Yoshioka (吉岡亮平)
Ryouga Hayashi (林竜河)
Ryouichi Ibaraki (茨木亮一)
Ryutaro Miyazaki (宮崎隆太郎)
Satoru Umetsu (梅津諭)
Satoshi Anzai (安齋慧士)
Sho Ogata (緒方昭)
Shogo Narifusa (成房昌悟)
Shogo Takeda (竹田渉悟)
Shoutaro Kikuchi (菊地章太郎)
Shuhei Omura (大村周平)
Shun Shimada (島田駿)
Shunichi Asazuma (朝妻駿一)
Shuto Ueno (上野柊斗)
Sinpei Araki (荒木慎平)
Soma Matsumoto (松本颯馬)
Soma Nishi (西聡真)
Sosuke Takahashi (高橋颯甫)
Taichi Furukawa (古川太一)
Taiga Takaoka (高岡汰虎)
Takafumi Sakakibara (榊原隆文)
Takashi Takaoka (高岡孝)
Takumi Fujiwara (藤原拓巳)
Takumi Tamura (田村匠)
Takumi Yoshida (吉田拓海)
Taro Yoshioka (吉岡太郎)
Tatsunori Kamachi (蒲地竜矩)
Tatsuto Igarashi (五十嵐達人)
Tatsuyuki Ono (小野龍幸)
Teruyuki Honda (本多輝行)
Tomohiro Kobayashi (小林知広)
Tomoya Iida (飯田朋也)
Tomoya Yamashita (山下智也)
Tomoyasu Ono (小野友寧)
Toru Morooka (諸岡徹)
Toru Umetsu (梅津融)
Tsubasa Oomori (大森翼)
Varun Mohan
Wataru Hashimura (端村航)
Xuan Liu (刘璇)
Yasuyuki Kojima (小島靖之)
Yoshiki Homma (本間寛基)
Yoshimi Sudo (須藤良実)
Yoshio Matsumoto (松本嘉夫)
Yoshitaka Suto (須藤良峰)
Yoso Katsu (勝世聡)
Yu-Kai Chen (陳宇楷)
Yudai Furukawa (古川雄大)
Yuhei Takagi (高木佑平)
Yuichiro Saito (齋藤雄一朗)
Yuji Suse (巣瀬雄史)
Yuki Kohno (河野有輝)
Yuki Uchida (内田佑毅)
Yuta Okada (岡田雄太)
Yuto Date (伊達優人)
Yuuki Kobayashi (古林祐輝)
Zihe Li (李子翯)
 

Yuki Uchida (内田佑毅)   ·   Japan   ·   see his WCA's official results

#event / roundt1t2t3t4t5averagebest
2311.5312.4316.9812.5012.0612.3311.53
2012.709.8613.3610.0912.9611.929.86
1111.889.449.5210.9111.51 PB 10.659.44
1211.1012.40DNF11.5612.4112.1211.10

#event / roundt1t2t3t4t5averagebest
73.184.052.726.223.623.622.72
42.853.543.763.023.713.422.85

#event / roundt1t2t3t4t5averagebest
2734.2633.4428.0630.1239.26 PB 32.6128.06

Personal, national, continental and world records are calculated from a copy of the official results, of which the World Cube Association is source and owner
This copy could be not actual or not up to date