Manchester Open 2019
Manchester
United Kingdom
 
3x3x3 Cube
Combined First
Second Round
Final
2x2x2 Cube
Combined First
Second Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Final
6x6x6 Cube
Combined Final
7x7x7 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Final
Megaminx
Combined Final
Pyraminx
Combined First
Final
Clock
Combined Final
Skewb
Combined First
Final
Square-1
Combined Final
 
Competitors
Abigail Johnson
Adam Boyce
Adan Ali
Adi Kausaria
Aidan Blackett
Aidan McMillan
Aimee Bailey
Ainesh Sevellaraja
Alex Jiang
Alistair Miller
Andrea Javier
Andy Nicholls
Ann-Marie Copple
Anqi Yu
Ashley Tobias
Bartosz Sekulski
Ben Smith
Ben Thomas Campbell
Benjamin Grzesiak
Benjamin Stokes
Bertie Longden
Bill Hammill
Breandan Vallance
Callum Hales-Jepp
Callum Inglis
Charlie Edward Owens
Charlie Stark
Chong Jen Foong (莊振峰)
Chris Mills
Christopher Lau
Christopher Morris
Conor O'Brien
Conor Smith
Damian Andrejcik
Daniel Billingham
Daniel Knaggs
Daniel Tidsey
Deni Mintsaev
Dylan Flint
Edward Connell
Edward Knipe
Edward Nutter
Eli Jay
Elijah Gill
Ellie Pilling
Ethan Horspool
Fabio Schwandt
Felix Calder
Finn Dalby
Finn Ickler
Finn Rowles-Bennett
Fred Lang
Gabriel Williamson
Gavin Evans
George Dunleavy
George Scholey
George Tudor
Hannah Hurst
Hao Ming Ng
Hao Sheng Ng
Harishan Ramanan
Harrison Lee
Harry Williams
Harvey Clay
Ho-Lam Tai
Hong Tan Lam
Ian Gerleman
Isam Iqbal
Ivan Lew Yi Wen (刘义文)
Jack Adams
Jacob Chambers
Jacob Dunn
Jake Welsh
James Garrett
James Molloy
Jamie Landeau
Jason Harley
Jesús Cuenca Martínez
Jirat Nithimapinan
Jirattha Nithimapinan
Joe Kotroczo
Joel Bisset-Tabor
Joey Dowse
Joey Gouly
Jonathan Ayre
Jonty Stowers
Jules Desjardin
Kai Liu (刘恺)
Kai Roff
Katie Davies
Lachlan Kyle
Laurence Livsey
Lewis Roberts
Liew Yee Voon
Louis Durand
Lucy Tyrrell
Luke Pender
Mac Bowley
Malachi Lacey
Marcus John Dobbin
Mark Adams
Mark Rivers
Mary Hennessy
Matthew Ayre
Matthew Lowe
Matthew Prestwich
Max Day
Max Farrow
Mengfei Shen (沈梦非)
Mercutio Silmon-Clyde (于晗汉)
Mikus Lembergs
Milan Zeki
Nevins Chan Pak Hoong (陈百鸿)
Oliver Castledine
Oliver Fisk
Oscar Coleman Green
Pauline Bonnaudet
Philip Henry Loveday
Philipp Weyer
Pierre Morice-Le Moel
Reuben Potter
Richard Mongan
Robert Morris
Roberta Pereira
Rongson Li Chen
Rowan Bisset-Tabor
Rowan Kinneavy
Sam Shaw
Sam Spendla
Sam Wane
Sanio Kasumovic
Scott Robinson
Sebastian Weyer
Shaurya Garg
Stephen Waller
Steven Kearns
Stuart May
Theodore Mather
Theodore Proferes
Thom Barlow
Thomas Archer
Thomas Leo James
Tony Chen
Veer Jagdev
Viktor Kalmar
William Conway
William Crowther
William Gan Wei Ren (颜伟仁)
William Turton
Zheqi Zhu (诸哲祺)
 
Schedule
 

Saturday - February 16th, 2019

09:15

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 1:30
10:35

3x3x3 Blindfolded

 First Round
Cumulative Limit 10:00
11:25

5x5x5 Cube

 Combined First
Cutoff 2:30
12:40

LUNCH

13:30

3x3x3 One-Handed

 Combined First
Cutoff 45.00
14:30

3x3x3 Blindfolded

    Final - Cumulative Limit 10:00
14:45

7x7x7 Cube

 Combined Final
Cutoff 6:00
15:45

Clock

 Combined Final
Cutoff 20.00
16:35

6x6x6 Cube

 Combined Final
Cutoff 4:00
17:35

Square-1

 Combined Final
Cutoff 45.00
18:25

5x5x5 Cube

    Final
18:50

3x3x3 One-Handed

    Final
19:05

4x4x4 Cube

    Final
Sunday - February 17th, 2019

09:15

3x3x3 Cube

 Combined First
Cutoff 3:00
10:45

2x2x2 Cube

 Combined First
Cutoff 30.00
11:45

Pyraminx

 Combined First
Cutoff 30.00
12:45

LUNCH

13:30

Skewb

 Combined First
Cutoff 30.00
14:15

3x3x3 Cube

 Second Round
15:00

2x2x2 Cube

 Second Round
15:30

Pyraminx

    Final
15:45

Skewb

    Final
16:00

Megaminx

 Combined Final
Cutoff 2:30
16:50

2x2x2 Cube

 Final
17:20

3x3x3 Cube

 Final
17:50

AWARDS

All times are BST (GMT)