Hamburg Open 2017
Hamburg
Germany
 
Rubik's Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Second Round
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Second Round
Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Second Round
Final
3x3x3 With Feet
Combined First
Final
Megaminx
Combined First
Final
Rubik's Clock
Combined Final
 
Competitors
Adrian Freund
Adrian Lehmann
Aidan Tiede
Amelie Dieterich
Andreas Pohl
Andres Flügel
Anton Mahlke
Arian Dinkel
Ben Gerber
Ben Kurrat
Bjarne Clausen
Bjarne Jessen
Christian Smedegaard
Christine Brychcy
Cornelius Dieckmann
Daniel Djahangir
Daniel Vædele Egdal
Dennis Sturm
Dong-Hae Kim
Dorian Schmittendorf
Elias Leinjejohanns
Felix Zarbock
Fin Thiessen
Finn Ickler
Frithiof Kuhlmann
Glen Stephan
Glib Vedmid
Gregor Billing
Henri Gerber
Jakob Schöley
James Molloy
Jamie Millar
Jan Riisgaard
Janik Blenckner
Janis Grunwald
Joey Gouly
Jonas Jeske
Juliane Kiehn
Karl Taagaard Hansen
Kira-Lysan Meyer
Konstantin Jaehne
Lars Kadel
Laura Ohrndorf
Leandro Baltazar
Lena Sömmer
Liam Tiede
Lina Graf
Linus Fresz
Lucas Wesche
Luisa Kummer
Maik Lücht
Martin Vædele Egdal
Maurice Hakan Yiğitbaşı
Max Bökmann
Meik Schiebenhöfer
Nico Höbermann
Nico Kayser
Nicolas Kepper
Oskar Bak
Patrick Kern
Patrick Wolz
Pauline Clémenceau
Philip Moore
Philip Preußler
Rike Nitsch
Robert Paus
Robert Yau
Roland Frisch
Roman Gerloff
Sebastian Struve
Sébastien Auroux
Simon Kalhofer
Stefan Cezar
Stephanie Simon
Theo Lyholm
Tim Kilian
Tobias Winter
Tom Bornfleth
Trevor Wissmann
Yanki Mustafa Incel
 
Schedule
 

Saturday - February 25th, 2017

09:00

REGISTRATION

09:30

3x3x3 Fewest Moves

 Final
First Attempt
10:50

5x5x5 Cube

 Combined First
Cutoff 3:00
11:50

3x3x3 One-Handed

 Combined First - Cutoff 1:00
12:30

Megaminx

 Combined First
Cutoff 3:00
13:15

LUNCH

14:00

3x3x3 With Feet

    Combined First - Cutoff 3:00
14:25

3x3x3 Fewest Moves

Final
Second Attempt
15:30

3x3x3 With Feet

    Final
15:55

5x5x5 Cube

 Second Round
16:40

3x3x3 One-Handed

 Second Round
17:15

Rubik's Clock

 Combined Final - Cutoff 0:20
17:50

5x5x5 Cube

    Final
18:15

Megaminx

    Final
18:40

3x3x3 One-Handed

    Final
18:55

3x3x3 Fewest Moves

Final
Third Attempt
Sunday - February 26th, 2017

09:00

REGISTRATION

09:30

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 1:30
10:35

2x2x2 Cube

 First Round
11:20

Rubik's Cube

 First Round
12:15

4x4x4 Cube

 Second Round
13:05

LUNCH

13:50

3x3x3 Blindfolded

 Combined First - Cumulative Limit 15:00
14:30

Rubik's Cube

 Second Round
15:10

2x2x2 Cube

    Final
15:25

4x4x4 Cube

    Final
15:50

3x3x3 Blindfolded

    Final
16:15

TEAM BLD

Combined Final
Cutoff 1:30
17:00

Rubik's Cube

 Final
17:45

AWARDS

All times are CET (GMT-1)