Singapore Rubik's Cube Competition 2017
Singapore
Singapore
 
Rubik's Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Final
4x4x4 Cube
First Round
Final
5x5x5 Cube
First Round
Final
6x6x6 Cube
Final
7x7x7 Cube
Final
3x3x3 Blindfolded
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
First Round
Final
3x3x3 With Feet
Final
Megaminx
Final
Pyraminx
First Round
Final
Rubik's Clock
Final
Skewb
First Round
Final
Square-1
Final
4x4x4 Blindfolded
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Aarav Desai
Abhinav Sivakumar
Abner Philip Then Yi Hao (邓奕浩)
Adabhav Singh
Adrian Goh Jian Ming
Aidan Luo
Alan Alexander Chung
Allen Lee Jun Yee
Alvin Ching
Alvis Prabhu
Amaresh Raam
Andrew Ray Morgan
Ang Yan Sheng
Anson Khung
Arya Kedia
Aryaman Verma
Aryan Banerjee
Baeden Dally
Ben Ridley
Benedict Lim
Blaine Malcom Wen-You Boxwell
Bo-Lin Huang (黃柏霖)
Brandon Loh
Brian Chan Hong Wei
C. Devadhanush
Cao Yuxuan
Chae Hwan Baik
Chan Namgoong
Chang Hong Liang
Cheah Gee Nung Ian
Chen Haorong (陈浩荣)
Chen Jiangwei (陈江伟)
Cheng Yu Lin
Chester Lim Zhi Ying
Chia Bing Xuan
Choo Jun Wyng
Chu Kei Yuen
Cleo Choo Hui
Cornevina Dea Panuwun
Dale Stephen M. Palmares
Danielle Ang Huixin
Darion Tay
Daryl Tan Hong An
David Ang
Dean Leigh Tan
Deron Soh
Desmond Low Kai Sheng
Dwayne Lee
Dylan Chen Zhi
Dylan Chow
Dylan Seah Tze Siang
Dylan Soh Yu Zhe
Dylan Tan Teng Heong
Edward Myles
Erian Christian Aquino
Ethan Chua Qi Yang
Ethan Lam Zhen Lei
Eugene Kong
Fiona Lovelle M. Palmares
Firstian Fushada
Foo Yan Xiu
Gan Kai Jun
Glen Goh Wee Zhuan
Glenn Ong
Goh Rui Yang Justin
Goh Teng Loong
Gorantla Shashank
Gordon Chan
Hadrien Decitre
Hu Xiangyu (胡翔宇)
Idhant Wadivkar
Ignatius Lee Koi Yin
Isaac Lai Yin Chung
Isaac Wong Chang Man
Ivan Phang Jing Hong
Janelle Loh
Jaren Tang Ren Jie
Jareth Soong
Javier Lim Wei
Jazmine Kong Kit Min
Jean Koh May Lynn
Jereson Goh
Jonathan Chng
Joshua Philip Cagayon
Jotham Hoe
Jovan Tan Jia Jun
Kabir Jain
Kartikay Jain
Kaven Tan Keng Heng
Kavis Tan Keng Kai
Kayden Loke Zheng An
Keagan Pang
Kedar Deshmukh
Keefe Nowell Fonseka
Kendrick Poon
Kevin
Koh Mei Hui
Lee Chee Wan
Lee Cheng Yong
Lee Jia Yong (李伽榮)
Lee Seung Ha
Lee Zhen Wei
Leo Lee Seojun
Li Chengyu
Li Yifei (李逸飞)
Lim Zheng Han
Louth Bin Rawshan
Low Jing Yi
Lucas Foo Chuan Bin
Luis del Rosario
Mak Jet Qi
Malcolm Wong
Malvyn Garcia
Manunandhan Navilarasu Subrahmanyan
Marcus Garcia
Michael Joseph O'Connor
Michael Tan
Ming Zheng (郑鸣)
Miyahara John Randall
Mok Man Kit (莫文傑)
Muawiya Ziyaad
Muhamad Ammar bin Mohamad Zamre
Muhammad Imran Bin Shahrizan
Nathan Azaria
Nathanael Tung Wei An
Ng Jia Quan
Nguyễn Khánh Minh
Nikhil Jain
Ninad Harshad Dixit
Nipat Charoenpholphant (นิพัฒน์ เจริญพลพันธุ์)
Nishant Modak
Ong Kit Wei
Ong Yan Sheng
Owen Joseph Miles
Owen Ngeow
Papawarin Kerdkaewfah
Paul Justin M. Palmares
Phua Kia Juin Jayvern
Phylicia Chung Min
Prapatsorn Kerdkaewfah
Praveen Raamanaathan Arulalan
Prince Ranen Lee Yi Le
Ralph Danil Wong
Ralph Matthew Gaboy
Ralph Phua
Rehan Ahmed
Reuven Chong Han Shen
Rituraj Sohoni
Roosevelt Liew Zhen Shi
Ryan Peh
Ryan Wang
Samuel Lai
Samuel McKelvey
Sandra Devi
Seow Yi Le
Shantanu Modak
She Jiayu (佘佳煜)
Siah Yee Long
Simon Lai
Soo Keng Yang Brayden
Starrfield Fun
Tai Jia Jun
Tan Lye Jun
Tan Peng Hong Everett
Tan Wei Ying
Tan Zee Heng
Tay Yong Khin
Teo Bin Jie
Tham Kei Lok
Thirukkumaran Sudharshan
Timothy Lawrence Ng
Tristan Chai
Tristan Chua Yong
Troy Tan Hong Kai
Tyler Kim
Vihaan Maheshwari
Vishal Mohanty
Wan Yoong Keen
Wang Chongyu
Wang Qingyu
Wesley Weishen Yu
William Gan Wei Ren
Winston Ong
Wong Chong Wen
Xander Lim Dao Han
Xavier Chong
Yanyu Chen (陈彦宇)
Yee Wei Ji
Yeoh Han Yi
Young Tan
Zayan Karimi
 
Schedule
 

Saturday - February 18th, 2017

08:15

REGISTRATION

09:00

5x5x5 Cube

 First Round
09:00

5x5x5 Blindfolded

 Final
10:15
10:30

3x3x3 Multi-Blind

 Final
First Attempt
11:00

Megaminx

 Final
11:45

7x7x7 Cube

 Final
12:15

3x3x3 Multi-Blind

Final
Second Attempt
12:30

3x3x3 With Feet

 Final
13:00

LUNCH

13:45

3x3x3 Fewest Moves

 Final
First Attempt
14:30

6x6x6 Cube

 Final
14:45

4x4x4 Blindfolded

 Final
15:15

Square-1

 Final
15:45

Rubik's Clock

 Final
16:15

3x3x3 Fewest Moves

Final
Second Attempt
17:15

3x3x3 Blindfolded

 Final
18:00

3x3x3 Fewest Moves

Final
Third Attempt
Sunday - February 19th, 2017

08:15

REGISTRATION

09:00

Rubik's Cube

 First Round
12:00
13:00

2x2x2 Cube

 First Round
14:10

3x3x3 One-Handed

 First Round
15:00

4x4x4 Cube

 First Round
16:10

Rubik's Cube

    Second Round
16:30

5x5x5 Cube

    Final
16:50

Skewb

    Final
17:00

Pyraminx

    Final
17:10

2x2x2 Cube

    Final
17:20

3x3x3 One-Handed

    Final
17:30

4x4x4 Cube

    Final
17:50

Rubik's Cube

 Final
18:20

AWARDS

All times are SGT (GMT+8)