Altasierra 2017
Espartinas, Sevilla
Spain
 
Rubik's Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Final
4x4x4 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
Final
3x3x3 One-Handed
Combined Final
Pyraminx
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Alberto Arana Fernández
Alejandro Catalán Noviembre
Alejandro García-Carrasco Gómez
Alejandro José Díaz Gerard
Alejandro Linares Granero
Alejandro Ramos Grande
Álvaro Iturbe Jabaloyes
Álvaro Loring García
Álvaro Martín Mozo
Álvaro Roche Pérez
Andrés Aguilar Domínguez
Andrés del Río Domínguez
Ángel de Jaén Gotarredona
Antonio David Bastida Zamora
Antonio Gallardo Blanco
Antonio Miguel Mudarra Vela
Antonio Reales Ramos
Antonio Robledo Marrón
Benito Benítez Ruiz
Carlos Méndez García-Barroso
Corentin Niort
Cristian Ferrezuelo Oteo
Daniel Carrasco Jurado
Daniel Tijera Novillo
Darío Montalvo Ureña
David Benedicto Ribera López
David González Márquez
David Sánchez Serrano
David Zaheri Prieto
Diego Rosado Rojas
Diego Suero Collado
Enrique Carrasco Mataix
Ezequiel González Macho
Félix Pichardo
Fernando Pintado Ramos
Fernando Sáez Lázaro
Francisco Gallego Salido
Francisco Javier Molina Bautista
Francisco José Barragán Rivas
Francisco José Moreno Valiente
Germán Carrero Ramos
Gonzalo Cabrera Sousa
Guillermo Cascales Ñíguez
Guillermo Pedraza Pérez
Héctor Barea Regalado
Honghao Chen Li
Ignacio Martín Cabrera
Ignacio Neria Moreno
Ignacio Van Loy Estero
Ismael Bastida López
Jared Martínez Sánchez
Javier Encinas
Javier Fernández Rebollar
Javier García Rodríguez
Javier Lagares Cáceres
Jesús Bastida Gil
Joao Pedro Fernandes Silva
Joaquín Rodríguez Morilla
Jorge Martín Espinosa
José Antonio Ávila
José Antonio Oliva Castro
José Fornes Jiménez
José Luis Molina López
José Luis Morales Cantelar
José Luis Vázquez
Juan Pulido
Juan Silvanio Tirado Illescas
Julio de Insausti Castellano
Julio Navarro Cantón
Kyle Polage
Leo Partinén Calvo
Lorenzo Santana Barco
Lua Vázquez Sánchez
Luis J. Iáñez
Luis Risquete Requena
Manolo Sangran Romero
Manuel Arjona Crespo
Manuel Bühler
Marcelo Velasco Cea
María Ramírez Fernández
Miguel Ángel González-Herrero García
Miguel Jiménez Mangas
Miriam Xi Mudarra Hurtado
Óscar Alfonso Mitillo López-Barajas
Pablo García Domínguez
Pablo Jiménez Jaén
Pablo Roel
Paula Carrión Rubio
Pedro Gómez Fuello
Pedro Pujol Orbello
Pedro Rico Pinazo
Pepe Morales Garrido
Pilar Guerra García
Rafael García Morales
Rafael Rodriguez Santana
Ramón Pérez Rubio
Reto Bubendorf
Rubén Martínez Sánchez
Rui Alexandre Reis Lopes
Salvador García Rodríguez
Samuel García Moreno
Santiago Chamorro López
Sergio Bueno Merino
Tomás Marí Morón
Víctor Hugo Pérez Rodríguez
Walo Viejo Álvarez
 
Schedule
 

Saturday - February 18th, 2017

09:00

REGISTRATION

09:30

4x4x4 Cube

 Combined Final
Cutoff 2:00
09:30

3x3x3 Multi-Blind

 Final
One Attempt
10:45

3x3x3 One-Handed

 Combined Final
Cutoff 1:00
11:30

3x3x3 Blindfolded

 Final - Cumulative Limit 10:00
12:00

Rubik's Cube

 First Round
48 proceed
13:00

LUNCH

Groups A & B from 3x3x3
14:00

LUNCH

Groups C & D from 3x3x3
14:45

2x2x2 Cube

 First Round
48 proceed
16:15

Pyraminx

 Final
17:15

Rubik's Cube

 Second Round
18:00

2x2x2 Cube

 Final
19:00

Rubik's Cube

 Final
20:00

AWARDS

All times are CET (GMT+1)