French Championship 2017
Lille
France
 
Rubik's Cube
Final
2x2x2 Cube
Final
4x4x4 Cube
Final
5x5x5 Cube
Final
6x6x6 Cube
Final
7x7x7 Cube
Final
3x3x3 Blindfolded
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Final
3x3x3 With Feet
Final
Megaminx
Final
Pyraminx
Final
Rubik's Clock
Final
Skewb
Final
Square-1
Final
4x4x4 Blindfolded
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Abdelhak Kaddour
Adrien Schumacker
Alex Bataille
Alexandre Carlier
Anis Kerkeni
Anthony Lafourcade
Antoine Floure
Antoine Piau
Arthur Garcin
Axel Brisse
Ayhan Sarier
Bataille Cyril
Benjamin Charriere
Bruno Vervoort
Bryan Le Cudennec
Camille Levraud
Cédric Van Huffelen
Chloé Demuynck
Christophe Woittequand
Clara Lafourcade
Clément Cherblanc
Daniel Greigg
Diego Fraile
Elian Beguec
Embarek Zehrir
Emilie Parent
Emilien Fabre
Fanny Pousset
Gabriel Luthun
Gaspard Leleux
Gérard Pavin
Gildas Desnos
Guillaume Fersing
Ilyes Kerkeni
Jérôme Carlier
Jessica Moens
Jessy Le Cudennec
Juliette Sébastien
Justin Vinckenbosch
Kévin Cagnon
Kilian Farrell
Leo Guernion
Loïc Rivoal
Louis Fertier
Louis Oulès
Lucas Maillard
Manu Vereecken
Maria Oey
Martial Averous
Martin Minnaert
Mathias Deroubaix
Matthéo Lamoureux
Matthieu MASSON
Maxence Baudry
Maxime Clapié
Nathan Prigent
Nicolas Gertner
Olivier Guernion
Pablo Contreras
Paul Haye
Peter Grassard
Philippe Lucien
Philippe Virouleau
Pierre Bouvier
Pierre Desmet
Pierre Morice-Le Moel
Pierre Sarre
Quentin Parent
Rayan Kerkeni
Roderic Blazy
Samy Mekenese
Théo Paris
Thibaud Ou
Tiemen De Meester
Ton Dennenbroek
Tudual Rivière
Valentin Hoffmann
Victor Chenu
Victor Cullot
Victor Wijsman
 
Schedule
 

Saturday - April 8th, 2017

08:00

REGISTRATION

08:30

6x6x6 Cube

Combined Final
Cutoff 4:00
09:30

7x7x7 Cube

Combined Final
Cutoff 6:00
10:45

3x3x3 With Feet

Combined Final
Cutoff 2:30
11:30

3x3x3 Fewest Moves

Final
12:30

LUNCH

13:00

3x3x3 One-Handed

First Round
Cutoff 30.00
14:15

Rubik's Clock

Combined Final
Cutoff 0:25
15:00

5x5x5 Cube

First Round
Cutoff 1:50
15:45

Square-1

Combined Final
Cutoff 30.00
16:30

Megaminx

Combined Final
Cutoff 1:45
17:15

3x3x3 One-Handed

   Second Round
17:30

3x3x3 Blindfolded

First Round
Cutoff 3:00
18:30

5x5x5 Cube

   Final
18:50

3x3x3 One-Handed

   Final
19:10

333bld

Sunday - April 9th, 2017

08:00

REGISTRATION

08:30

Rubik's Cube

 First Round
10:30

Skewb

Combined Final
Cutoff 15.00
11:30

4x4x4 Cube

First Round
Cutoff 1:05
12:30

LUNCH

13:30

Pyraminx

First Round
Cutoff 12.00
14:30

2x2x2 Cube

First Round
Cutoff 25.00
15:30

Rubik's Cube

Second Round
16:00

Pyraminx

   Final
16:10

2x2x2 Cube

   Second Round
16:30

4x4x4 Cube

   Final
16:50

2x2x2 Cube

   Final
17:00

Rubik's Cube

Final
17:45

AWARDS

All times are CEST (GMT+2)