Schwandorf Open 2016
Schwandorf
Germany
 
3x3x3 Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Second Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Second Round
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Second Round
Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Final
3x3x3 With Feet
Combined Final
Pyraminx
First Round
Final
Clock
Combined First
Final
Skewb
First Round
Final
4x4x4 Blindfolded
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Alwin Rölz
Andreas Pohl
Anna Koch
Auel Yakubu
Cedric Bonn
Christina Hafner
Christopher Haslinger
Cornelius Dieckmann
David Červený
Dominik Graf
Felix Strasser
Finn Ickler
Fritz Löhr
Jan Bentlage
Jonas Heitz
Kim Kattelans
Leon Schmidtchen
Lina Landwehr
Linus Fresz
Marc Zimmermann
Marcel Peters
Marcel Weber
Markus Pirzer
Martin Kuhlendahl
Matěj Mužátko
Melissa Kuhlendahl
Michael Röhrer
Michael Wittwer
Moritz von Maffei
Ole Pöschl
Oliver Fritz
Péter Laschek
Petr Michovský
Philip Moore
Ricky Meiler
Simon Stiftl
Tanish Dhiman
Thomas Lutz
Timo Ludwig
Victor Colin
Vlastimil Červený
 
Schedule
 

Saturday - May 28th, 2016

09:00

REGISTRATION

09:15

3x3x3 Fewest Moves

 Final
First Attempt
10:15

4x4x4 Blindfolded

 Final
10:15

5x5x5 Blindfolded

 Final
12:15

3x3x3 Fewest Moves

Final
Second Attempt
13:15

LUNCH

13:45

Competition & Judging Tutorial

14:05

2x2x2 Cube

    First Round
14:30

3x3x3 One-Handed

 Combined First - Cutoff 1:00
15:05

Clock

 Combined First - Cutoff 20.00
15:35
16:15
16:50

2x2x2 Cube

    Second Round
17:10

Clock

    Final
17:25

3x3x3 One-Handed

    Final
17:50

Pyraminx

    Final
18:10

Skewb

    Final
18:30

2x2x2 Cube

    Final
19:00

3x3x3 Fewest Moves

Final
Third Attempt
Sunday - May 29th, 2016

09:00

REGISTRATION

09:15

3x3x3 Multi-Blind

 Final
10:15

Competition & Judging Tutorial

10:35

5x5x5 Cube

 Combined First
Cutoff 3:00
11:25

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 1:40
12:10

3x3x3 Blindfolded

 First Round
13:00

3x3x3 Cube

 First Round
13:35

LUNCH

14:10

5x5x5 Cube

 Second Round
14:50

4x4x4 Cube

 Second Round
15:25

3x3x3 Cube

 Second Round
15:55

3x3x3 Blindfolded

    Final
16:15

5x5x5 Cube

    Final
16:40

4x4x4 Cube

    Final
17:05

3x3x3 Cube

 Final
17:45

AWARDS

All times are CEST (GMT+2)